Tuvalet Kağıdının Matematiği

Tuvalet Kağıdı

Pandeminin başladığı, hepimizin evde kalmaya alışmaya çalıştığı günlerdeydik. Hayatımızdaki bu büyük değişiklik “Matematiği gerçek hayatta nerede kullanacağız?”  sorusuna bu yeni hayata uygun yeni bir cevap vermemizi gerektiriyordu. Evdeki matematiği pandemi dönemine uygun biçimde ele almak istedik. Biz bu düşüncelerle yazı hazırlıkları yaparken pandeminin en yaygın ve belki de en anlamsız çabalarından birini gözlemledik: Tuvalet kağıdı stoklama çabası! Böylece yazıların konusu kendiliğinden ortaya çıkıverdi: Tuvalet kağıdının matematiği.

Matematikçilere sadece

“Tuvalet kağıdında nasıl bir matematik görüyorsunuz?”

diye sorduk. Bu soruya ne yanıtlar geldi! Tuvalet kağıdının üzerindeki desenlerden, optimum tuvalet kağıdı alışverişine, tuvalet kağıdı rulosunun şeklinden, tuvalet kağıdı stoklama stratejilerine kadar tuvalet kağıdının çok farklı yönleriyle ilgili cevaplar aldık. Bu arada tuvalet kağıdını ikiye bölmeye çalışan, tuvalet kağıdını çarpanlara ayıran ve hatta tuvalet kağıdının üzerinde matematik yapan matematikçiler gördük!

Matematiğin sadece okullarda öğrenilmesi gereken ve bazı sınavlardan sonra hayatımızdan çıkıp giden bir şey olmadığını, düşünsel bir faaliyet olarak yaptığımız her işte yer alabileceğini göstermeyi amaçlayan Tuvalet Kağıdının Matematiği yazıların ilk dalgasını bugün yayımlıyoruz. İkinci dalga yazıların hazırlandığının müjdesini de verelim.

Yazılarda sizleri matematiksel araştırma yapmaya yönlendirecek çokça soru bulacaksınız.  Okurlarımızın bu soruları cevaplamak veya tuvalet kağıdının farklı matematiksel yönlerini incelemek için hazırlayacağı yazıları da ikinci dalgada yayımlanmak üzere değerlendirebileceğimizi de belirtelim.

Keyifli okumalar ve araştırmalarınızda bol şans dileriz!

Tuvalet Kağıdının Matematiği – Birinci dalga yazılar:

Bu yazıyı paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayın: