Nesin Matematik Köyü YouTube kanalı ve 2020 Güz programları için mini rehber

DuyurularilkokulliseNesin Matematik KöyüortaokulVideolar

2020 Güz döneminde pandemi nedeniyle yüz yüze çalışmaların yapılamadığı Nesin Matematik Köyü radikal bir kararla 2020 Soyut Matematik Programlarını YouTube kanalında erişime açtı (Nesin Matematik Köyü YouTube kanalı) .Matematikte kendilerini geliştirmek isteyen gençler için ne büyük bir fırsat! Öte yandan 700’den fazla matematik videosunu bir anda keşfeden gençler haklı olarak

  • Anlar mıyız?
  • Önce hangisiniz izleyelim?
  • Nasıl izleyelim?
  • Nasıl çalışalım?

sorularını sordular. Bu mini rehberde hem bu sorulara kısa cevap vermeye hem de henüz haberi olmayanlara Nesin Matematik Köyü’nün

  • lise öğrencileri
  • ortaokul öğrencileri
  • ilköğretim öğrencilerinin velileri

için düzenlediği online programları kısaca tanıtmak istiyoruz.

Anlar mıyız? Kendi seviyenize uygun bir videodan başlayıp bu videoları kağıt kalem kullanarak izlerseniz büyük ihtimalle anlarsınız. Videoları sanki o an yüz yüze dersteymişsiniz gibi, sorulan soruları çözmeye çalışarak izlemelisiniz. Çoğu sorunun çoktan seçmeli sınavlardaki sorular gibi birkaç dakika içinde çözülemeyeceğini belirtelim. Bu sorular düşünmeniz için soruluyorlar. Çoğunlukla soruyu çözeceğini düşündüğünüz ilk fikriniz işe yaramayacak. Neden işe yaramadığını anlayıp yeni bir fikir geliştirmeniz gerekecek. Belki o fikir de size tam doğru çözümü vermeyecek. Pes etmeyin. Düşünmeye devam edin. En az soru için verilen süre kadar soruyla uğraşın. Videoyu izlemeye sonra devam edin. Çözememişseniz bile çözümü daha iyi anlayacaksınız. Dersi anlatan hocanın nasıl düşündüğünü, sizden farklı neler yaptığını göreceksiniz. İşte kendinizi nasıl geliştirebileceğiniz bu noktada ortaya çıkacak. Zamanla ilk başta çözemeyeceğinizi düşündüğünüz soruları çözmeyi öğrendiğinizi göreceksiniz.

Hangi videodan başlayalım? sorusuna kendi cevabınızı bulmak için şöyle bir yol izleyebilirsiniz: Nesin Köyleri’nin web sitesine girdiğinizde sadece güncel ve gelecek etkinlikleri göreceksiniz. Sizin ihtiyacınız olansa geçmiş etkinlikler. Bunun için

https://nesinkoyleri.org/tum-etkinlikler/

sayfasına girip seviyenize uygun bir program seçmeniz gerekiyor. Lise öğrencilerine Lise Yazokulları programlarını önerebiliriz:

https://nesinkoyleri.org/events/2020-nesin-matematik-koyu-lise-yazokullari/

Sayfayı aşağıya doğru kaydırdığınızda çeşitli programlar bulacaksınız. Her bir program için Hedef Kitle başlığında verilen açıklama sizin için önemli. Örneğin,  Liselilere Matematik 1 programında Hedef Kitle bölümünde

Bu program 8’inci ve 9’uncu sınıfı bu yıl bitirecek ve yazokulu tarihlerinde 9’uncu ve 10’uncu sınıfa geçmiş olacak öğrenciler içindir. Ancak öğretmenler de bu programa katılabilirler.”

açıklaması varken,  Liselilere Matematik 3 (Cebir) programında hedef kitle

Bu program matematiğe gönül ve emek vermiş başarılı lise öğrencileri içindir. Derslerin soyutluk düzeyi yüksektir. Üstün başarılılar dışında, 8’inci sınıfı yeni bitirmiş öğrencilere önerilmez.”

olarak tarif edilmiş. Kendi durumunuzu değerlendirip uygun bir program seçin. Sonra bu programda hangi derslerin olduğuna bakın ve YouTube kanalında bu dersleri veren “playlist”leri bulun. (Genellikle bu dersleri birlikte izlemeniz uygun olacaktır. Dersler birbirlerini takviye ediyor olabilirler. Dersleri izlerken böyle olup olmadığını anlarsınız.)

Zamanla seviyenizin artacağını unutmayın. Birkaç programı takip ettikten sonra liselilere yönelik tüm programları takip edebilecek seviyeye geleceksiniz. Ama Köy’ün YouTube kanalında daha ileri seviyede dersler de var. Matematikte kendinizi geliştirmeniz için bir sınır yok! Daha da ileri gitmek isterseniz Ali Nesin’in

Müstakbel Matematikçiye Öğütler

yazısını okumanızı tavsiye ederiz.

2020 Güz programları

Gelelim bu sonbahar için planlanan online programlara.

Bu program matematiksel araştırma deneyimi kazanmak isteyen lise öğrencileri ve öğretmenleri için. Matematikle ilgili öğrencilerin okul öğretmenleriyle birlikte katılmaları gerekiyor.

Bu programa da öğrencilerin okul öğretmenleriyle birlikte katılmaları gerekiyor. Program halen bir matematik kulubü bulunan veya matematik kulübü kurmayı planlayan okul katılımcılarına matematiksel problem çözme becerisi kazandırmayı amaçlıyor.

  • Ortaokullara Online Temel Matematik Programı

7’inci ve 8’inci sınıflar için ayrı ayrı düzenlenen bu iki programın amacı “Lise matematiğinin temellerinin atılacağı bu derslerde öğrencilerin konuları, matematikte kullandıkları kuralları ezberlemek yerine anlamaları hedeflenmektedir. Derslerde çözülecek olan örnekler beceri temelli (yeni nesil) sorulardan olacaktır.” biçiminde belirtilmiş.

Bu programa çocuklar değil veliler katılıyor! Program velilere çocuklarının matematik eğitimine nasıl destek olabileceklerine dair rehberlik etmeyi amaçlıyor: “12 Ekim’den 30 Kasım’a kadar (8 hafta) her pazartesi 21-22.30 arası ders, her çarşamba 21-22 arasında sohbet ya da soru-cevap toplantısı gerçekleştirilecektir. Katılımcılara eğitim esnasında kullanılacak ve sonrasında çocuklarıyla çeşitli matematik oyunları oynayabilecekleri malzemeler program öncesinde kargoyla iletilecektir.”

Elbette çocukların ve gençlerin Nesin Matematik Köyü’nde yüz yüze programlara katılabilecekleri zamanlar da gelecek. Özelikle matematikte kendisini geliştirmek isteyen çocukların ve gençlerin bir seneyi bu imkanlardan yoksun geçirmemeleri için düzenlenen bu programlara normal zamanlarda çeşitli nedenlerle Köy’e gidemeyen çocukların, gençlerin, velilerin ve öğretmenlerin katılabilecek olması sevindirici.

Bu yazıyı paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayın: